Sokan álmodoznak arról, hogy külföldön dolgoznak. Csábító gondolat a magasabb fizetés, az új környezet és a sok kaland, de nem minden olyan, amilyennek elsőre tűnik. Ez a bejegyzés azoknak szól, akik külföldi munkát terveznek – őszintén beszélek arról, melyek az árnyoldalai, és melyek az előnyök.
Első lépések
19 éves voltam, amikor először jártam egyedül külföldön dolgozni, most pedig már 30 éves vagyok. Az elmúlt évek során bejártam Ausztriát, több hotelben dolgoztam, így van rálátásom arra, milyen is valójában az ottani munka. A szállodai munka, ami kívülről csillogónak tűnhet, rengeteg áldozatot kíván. A valóságban sokkal keményebb, mint gondolnád.
A "csomag": Ingyen szállás és étkezés?
Az egyik első dolog, amit ígérnek, hogy „ingyen” szállást és étkezést kapsz. Az étkezés viszont sokszor az előző napi vendégek által meghagyott étel – ez ugyanis a rendszer része. Ami a szállást illeti, lehet, hogy szerencsés vagy, és tiszta, rendes szobát kapsz (jobb esetben saját kis konyhával és fürdővel), de az is előfordulhat, hogy egy dohos, elhanyagolt szobában helyeznek el, ahol a plafonból hullik a törmelék, vagy egy betonfal van az ablakod mellett.
A munkabeosztás sem mindig olyan rózsás, mint amit papíron látsz. Heti hat nap munka a norma, gyakori a „zimmer stunde” is, ami napközbeni szabadidőt jelenthet, de ez is inkább szünetek sorozata, mint valódi pihenés.
A valóság szembesítése
Sok helyen napi 9 órát írnak elő, de valójában gyakran 10-12 órákat dolgozol, ráadásul a túlóra kifizetése nélkül. Mindegy, milyen pozícióban vagy – szobalány, mosogató, szakács, recepciós –, ha kell, bármit meg kell csinálnod, és ha ezt megkérdőjelezed, akkor első sorban lelki terrort alkalmaznak, hogy nem akarsz segíteni… Az sem számít, ha nem fizetik ki a plusz óráidat, hiszen könnyen találnak valaki mást a helyedre, ha felmondasz, és jogilag annyira be vannak biztosítva, hogy egyáltalán nem félnek attól hogy jogi útra tereled a dolgot.
Fontos, hogy soha ne írj alá olyan szerződést, amit nem értesz. Előfordulhat, hogy hetekig nem kapsz szabadnapot, és az is, hogy egyszerre adják ki a felgyűlt szabadnapokat, mert különben sem nem fizetik ki.
A tapasztalatok előnyei
Az érem másik oldala, hogy rengeteg értékes tapasztalatot szerezhetsz. Ha kitartó vagy, megtanulhatod a nyelvet, ahogy én is. Megismerheted a helyi kultúrát, gyönyörű tájakat láthatsz, és sokféle emberrel találkozhatsz. Azonban a magánélet, a kikapcsolódás vagy a pihenés luxusát csak ritkán élvezheted, vagy igazából sosem.
A fizetés
Ha jól beszélsz németül és angolul, és megfelelő tapasztalattal rendelkezel, a fizetés 1700 és 2500 euró között mozoghat. Borravalót kaphatsz, de ez sok mindentől függ: a vendégektől, a hoteltől és a pozíciódtól. Néhány helyen szezonális bónuszt is adnak, de ezekről érdemes előre tájékozódni.
Több országban szerzett tapasztalat
Az évek során több országban is dolgoztam: Svájcban, Görögországban, Németországban, Olaszországban és Horvátországban. Mégis, Ausztriában szereztem a legtöbb tapasztalatot. Mindezt azért vállaltam, mert szerettem volna a saját vállalkozásomat, a MiniGuruKids-et a lehető legjobban elindítani, és ez bizony rengeteg áldozatot követelt.
Végezetül
A külföldi munka rengeteg kihívást rejt magában. Az anyagi oldala csábító lehet, de lelkileg és fizikailag is szörnyen megterhelő. Hálás vagyok az életért, ahogyan most élek, de ez az elmúlt évtized tapasztalatainak és küzdelmeinek köszönhető. Ha külföldön tervezel dolgozni, készülj fel rá, hogy a valóság gyakran sokkal keményebb, mint amilyennek először tűnik.
Ez a blogbejegyzés egy évtized tapasztalatát és tanulságait összegzi – remélem, segít a döntésben.
Szeretettel, Évi